Tänases postituses toon välja väga võimsa vahendi, millesse ise usun. Hakkasin seda kasutama oma elus 2014 aastal ja see on mind tänaseni edukalt reel hoidnud. Olen ka mina inimene ja vahel veeren rattalt maha, aga siis tänu sellisele vahendile saan kiirelt jälle ree peale tagasi. Kõik me vahel kaotame korraks enda. Oluline on sealt august kiirelt välja saada ja omad tegemised uuesti paika saada. Mida kauem halad ja ennast haletsed, seda sügavamel ennast suudad ka kaevata.
Selleks, et aga tunda ennast hästi ja püsida teel soovitan “Aja maatriksit”, mis on loodud Stephen Covey poolt kirjutatud raamatus “The 7 Habits of Highly Effective People”
Raamatu kaudu populaarseks saanud ajamaatriks liigitab ülesanded nelja kvadrandi vastavalt kiireloomulisusele ja tähtsusele. See aitab seada ülesandeid tähtsuse järjekorda ning tasakaalustada isiklikku ja tööelu, keskendudes sellele, mis on kõige olulisem.
I kvadrant: Kiireloomuline ja oluline;
II kvadrant: Mitte kiireloomuline, kuid oluline;
III kvadrant: Kiireloomuline, kuid mitte oluline;
IV kvadrant: Mitte kiireloomuline ja mitte oluline. Kui jaotate aega tõhusalt, saate vähendada stressi, suurendada tootlikkust ja saavutada parema tasakaalu töö- ja eraelu vahel.
Selleks, et aga tunda ennast hästi ja püsida teel soovitan “Aja maatriksit”, mis on loodud Stephen Covey poolt kirjutatud raamatus “The 7 Habits of Highly Effective People”
- Kvadrant I: Kiireloomuline ja oluline:
Selles kvadrandis olevad ülesanded on nii kiireloomulised kui ka olulised. Need nõuavad kohest tähelepanu ja on sageli seotud kriiside, tähtaegade või kiireloomuliste küsimuste lahendamisega. Näidetena võib tuua hädaolukordade lahendamise, kiireloomuliste tähtaegade järgimise või oluliste probleemide lahendamise. Kuigi mõned selles kvadrandis olevad ülesanded on vältimatud, võib liiga palju aega siin kulutada stressi ja läbipõlemist. Tõhus ajajuhtimine hõlmab sellesse kvadrandi kuuluvate ülesannete arvu minimeerimist, planeerides ja ennetades võimalusel hädaolukordi.
- II kvadrant: Mitte kiireloomuline, kuid oluline:
II kvadrant on see, kus proaktiivsed ja produktiivsed inimesed veedavad suurema osa oma ajast. Siinsed ülesanded on pikaajalise edu jaoks olulised, kuid neil ei pruugi olla otseseid tähtaegu. See kvadrant hõlmab selliseid tegevusi nagu planeerimine, suhete loomine, isiklik areng ja strateegiline mõtlemine. Aja investeerimine II kvadrandi tegevustesse aitab ennetada kriise ja vähendab I kvadrandi sattuvate ülesannete arvu. II kvadrandi ülesannete prioritiseerimine on oluline eesmärkide saavutamiseks ja töö- ja eraelu tasakaalu säilitamiseks.
- Kvadrant III: Kiireloomuline, kuid mitte oluline:
III kvadrandi ülesanded on kiireloomulised, kuid mitte olulised pikaajalise edu saavutamiseks. Sageli on need seotud katkestuste, häirete või teiste inimeste prioriteetidega. Näidetena võib tuua mitteolulistele e-kirjadele vastamise, mittevajalikel koosolekutel osalemise või ebaoluliste telefonikõnedega tegelemise. Kuigi selle kvadrandi ülesanded võivad tunduda kiireloomulised, ei aita need oluliselt kaasa teie eesmärkide või prioriteetide saavutamisele. III kvadrandis kuluva aja minimeerimine võimaldab paremini keskenduda tõeliselt olulistele ülesannetele.
- IV kvadrant: mitte kiireloomuline ja mitte oluline:
IV kvadrant koosneb ajaraiskavatest tegevustest, mis ei aita kaasa pikaajaliste eesmärkide saavutamisele ega ole kiireloomulised. Need tegevused on sageli tähelepanu kõrvalejuhtivad tegevused, nagu liigne sotsiaalmeedia sirvimine, televiisori vaatamine või kuulujuttudega tegelemine. Liiga palju aega IV kvadrandis veedetud aeg võib viia edasilükkamise ja vähenenud tootlikkuseni. Kuigi mõningane lõõgastumine ja vaba aeg on heaolu jaoks olulised, on väga oluline vältida liigset laskumist IV kvadrandi tegevustesse.
Kuidas kasutada ajamaatriksit prioriteetide juhtimiseks:
- Identifitseerige ülesanded: Loetlege kõik oma ülesanded ja liigitage need nelja kvadrandi alusel kiireloomulisuse ja tähtsuse järgi.
- Seadke II kvadrandi prioriteedid: keskenduge II kvadrandi tegevustele, planeerides aega planeerimiseks, isiklikuks arenguks ja eesmärkide seadmiseks.
- Delegeerige või kõrvaldage: Delegeerige võimaluse korral III kvadrandi ülesanded ja kõrvaldage või vähendage IV kvadrandi ülesandeid.
- Seadke piirid: Kehtestage piirid, et kaitsta oma aega ja vältida tarbetuid katkestusi.
- Vaadake regulaarselt üle: Vaadake oma ülesannete nimekiri korrapäraselt läbi ja kohandage seda, et tagada vastavus oma eesmärkidele ja prioriteetidele.
- Kasutades tõhusalt ajamaatriksit, saate ülesandeid tähtsuse järjekorda seada, vähendada stressi ja saavutada parema tasakaalu isikliku ja tööelu vahel.
Kõik see eelnev võib tunduda ju arusaadav ja mõistlik, kuid siiski elu on näidanud, et ka prioritiseermine ei pruugi liiga lihtsalt kõigil välja tulla. Selleks, et paremini saada Aja maatriksi planeerimisest abi mõtle ka järgmisetele punktidele.
Miks inimesed võitlevad prioriteetide seadmisega:
Selguse puudumine: Üks peamisi põhjusi, miks inimesed võitlevad prioriteetide seadmisega, on selguse puudumine nende eesmärkide ja sihtide osas: Üks peamisi põhjusi, miks inimesed võitlevad prioriteetide seadmisega, on selguse puudumine nende eesmärkide ja sihtide osas. Ilma selge arusaamata sellest, mis on tõeliselt oluline, on raske eristada ülesandeid, mis on kiireloomulised, ja neid, mis on olulised pikaajalise edu saavutamiseks.
Liigne pühendumine: Soovides teistele meeldida või tõestada oma väärtust, ütleme sageli liiga paljudele ülesannetele ja kohustustele “jah”, mis toob kaasa liigse pühendumise ja lõputu ülesannete nimekirja. Selle tulemuseks võib olla, et tunneme end ülekoormatuna ja ei tea, kust alustada.
Reaktiivne lähenemine: Paljud inimesed tegutsevad reaktiivses režiimis, kustutades pidevalt tulekahjusid ja reageerides kiireloomulistele nõudmistele, selle asemel et proaktiivselt planeerida ja seada oma ülesandeid tähtsuse järjekorda. Selline reaktiivne lähenemine võib viia pideva stressi ja ebaefektiivsuse tsükli tekkimiseni.
Hirm vahelejäämise ees: Tänapäeva ühendatud maailmas on pidev hirm võimalustest ilma jääda või maha jääda. See hirm võib ajendada meid ütlema “jah” igale taotlusele ja hajutama end liiga laiali, mis lõppkokkuvõttes takistab meie võimet tõhusalt prioriteete seada.
Mida tuleks muuta ja miks:
Keskenduda eesmärkidele: Selle asemel, et takerduda igapäevaellu, on oluline astuda samm tagasi ning selgitada oma eesmärke ja prioriteete. Sidudes oma ülesanded meie üldeesmärkidega, saame tagada, et meie aeg ja energia on suunatud sellele, mis on tõeliselt oluline.
Õppige ütlema “ei”: “Ei” ütlemine võib olla raske, eriti kui tahame teistele meeldida või vältida vastasseisu. Siiski on tõhusa ajajuhtimise seisukohalt oluline õppida piiride seadmist ja enda heaolu seadmist prioriteediks. Kui ütleme “ei” ülesannetele, mis ei ole kooskõlas meie eesmärkidega, saame keskenduda sellele, mis on tõeliselt oluline.
Võtke omaks proaktiivsus: Selle asemel, et reageerida igale nõudmisele ja tähtajale, püüdke võtta ülesannete haldamisel kasutusele proaktiivne lähenemine. Planeerides ette, ennetades võimalikke väljakutseid ja eraldades aega olulistele, kuid mitte kiireloomulistele ülesannetele, saame vältida kriise ja töötada tõhusamalt.
Harjutage enesekaastunnet: Oluline on tunnistada, et oleme vaid inimesed ja et on okei teha vigu või jääda alla ootustele. Enese kaastunde harjutamine võimaldab meil lasta lahti perfektsionismist ja keskenduda pigem edusammudele kui täiuslikkusele.
Kokkuvõttes on tõhus prioriteetide seadmine oluline meie aja haldamiseks ja eesmärkide saavutamiseks. Tegeledes tavaliste väljakutsetega ja tehes oma lähenemisviisis tahtlikke muudatusi, saame ületada võitluse prioriseerimisega ning elada tasakaalustatumat ja täisväärtuslikumat elu.
Seotud postitused
Keegi ei armasta müügimehi…?
Kes ei tunneks kerget vastumeelsust müügimeeste vastu? See on tavaline, sest liiga sageli kohtume müügimeestega, kes ei kuula, vaid ainult räägivad. Hiljuti sain kõne, mis kestis peaaegu 5 minutit ja oli täis ühepoolset jutustamist. Püüdes midagi öelda, ei leidnud ma...
Ole müügikatalüsaator – mitte lammas
Kõik algas umbes 2000. aasta paiku, kui internet ja tarkvaraarendus hakkasid jõudsalt arenema. Turule tuli palju uusi asju. Iga tarkvaratükk oli justkui päästjaks ja tulemuslikkuse tõstjaks ettevõtete jaoks. See oli tehnoloogilise revolutsiooni aeg. Kõik oli seotud...
Inimestele meelejärgi olemises vajadusest vabanemine: Juhend enese päästmiseks
Nagu eelmises postis rääkisin põhjustest ja kuidas inimestele meeldimine on sügavalt juurdunud harjumus. Selle harjumuse lõksus olemine toob kaasa olulisi isiklikke ja professionaalseid tagajärgi. Siiski, sellest tsüklist vabanemine on mitte ainult võimalik, vaid ka...