Oma püüdlustes aktsepteerimise ja kiindumuse poole langevad paljud head hinged inimeste meelitamise harjumuse lõksu. See käitumine, mis tundub sageli kahjutu ja millel on head kavatsused, toob aga kaasa olulisi ja mitte eriti häid tagajärgi. Professionaalse mentorina olen näinud arvukalt andekaid inimesi, kes oma soovis olla kõigile meeldivad, kaotavad oma tee. See blogi postitus süüvib inimeste meeldimise vajaduse tõsistesse tagajärgedesse, olles ühtlasi nii selle mõju uurimus kui ka üleskutse neile, kes on selle küüsi langenud või langemas.
Pideva nõustumise lõks
Inimeste meelejärgi olijad leiavad ennast sageli automaatselt nõustumas mis iganes teiste palvete ja nõudmistega. Tihti isegi, siis kui need on vastuolus nende enda vajaduste või huvidega. See kompulsiivne jaatamine tuleneb hülgamise, kõrvale jätmise või võimaliku konflikti kujunemise hirmust, mis on põimitud sügavast heakskiidu vajadusest. Iga kord, kui nõustud millegagi, millega sa tegelikult ei nõustu, võtad sa endale lisastressi ja koormust – mis ei lähe sinu vaimse valmisolekuga alati kokku. Selline soovimatute kohustuste kuhjumine võib viia sind tõsise ärevuse, ülekoormava stressi ja lõpuks depressioonini, millest väljuda on üpris raske.
Krooniline ülekoormatus ja stress
Alati jaatades koormavad inimeste meelejärgi olijad oma ajakava ja kalendrit, jättes vähe aega enda arengu või lõõgastumiseks. Selline krooniline ülekoormatus on üks kiiremaid teid läbipõlemiseni, mis avaldub emotsionaalse, füüsilise ja vaimse kurnatusena. Iroonia on siin juures väga terav – sest püüdes näida ülimalt võimekana ja usaldusväärsena, kaugened sa tegelikult hoopis sellest. Miks…,sest Sinu sooritus hakkab kannatama kõigis elu valdkondades. See aga viib sind just selles suunas, mida oled püüdnud koguaeg vältida – tagasilükkamise ja heakskiidu puudumiseni. Probleem on lihtsalt selles, et sa ei suuda kõiki lubadusi täita, millele oled ennast salgavalt alati “jah” öelnud.
Alati jaatades koormavad inimeste meelejärgi olijad oma ajakava ja kalendrit, jättes vähe aega enda arengu või lõõgastumiseks.
Mainekahju paratamatu ebaõnnestumise tõttu
Teiste meelejärgi olemise ning laitmatu maine säilitamise soov võib paradoksaalselt kiiresti viia mainekahjustuseni. Kui nõustud rohkemaga, kui suudad toime tulla ja ära teha, muutub sinu ebaõnnestumine vältimatuks. See toob kaasa mitte ainult isikliku frustratsiooni, vaid muutab ka seda, kuidas teised sind tajuvad ja kõrvalt näevad. Kolleegid ja sõbrad võivad hakata sind pidama tühjaks lubajaks või ebatõhusaks, mis on täpselt see stsenaarium, mida sa oled üritanud inimeste meelitamisega vältida.
Manipulatsiooni oht
Inimeste meelitamisega kaasnev oluline, kuid tihti tähelepanuta jäetud oht on manipulatsiooni sihtmärgiks saamine. Mõned inimesed on osavad ära kasutama meelitajate vastutulelikku loomust. Selline ärakasutamine viib ebatervisliku tasakaaluni suhetes, kus inimeste meelitaja on alati andja rollis ja teised valimatult võtavad ja pidevalt. See dünaamika vähendab veelgi sinu autonoomiat, viies sind sügavamale ,kus lõpuks kaotad kontrolli täielilkult oma elu ja otsuste üle.
Hääbuv eneseidentiteet ja suurenenud pahameel
Pidevas püüdluses teisi meelitada unustavad inimeste meelejärgi olijad sageli oma identiteedi ja vajadused. Selline enda hooletusse jätmine võib viia enesehinnangu hävinemiseni ja pahameele kasvuni just nende inimeste suunal, kelelle püütakse pidevalt meelejärgi olla. Aja jooksul viib see pahameele kuhjumiseni, pingestades suhteid luues toksilise keskkonna nii tööl kui kodus. Sellest lähtuvalt võivad puruneda suhted ja ettevõtmised.
Süü ja vastutusest vabanemine
Üks kõige kahjulikumaid inimeste meelitamise mõjusid on vastutuse nihutamine. Lubatud ülesannete täitmisega ja soovist teisi õnnelikuks teha võimaldad sa teistel tegelikult vältida oma vastutust. Kui projektid ebaõnnestuvad või ülesanded jäävad täitmata, langeb süü tihti inimeste meelitajale, kes varmalt alati kõik oma õlgadele on võtnud. See mitte ainult ei soodusta süüdistavat keskkonda, vaid kahjustab otseselt ka sinu mainet, enesehinnangut ja süvendab süütunned – see omakorda viib sind aga veel sügavamale depressiooni.
Inimeste meelejärgi olemise kahjulike mõjude äratundmine on taastumise poole liikumise esimene samm. On hädavajalik mõista, et ei ütlemine ei ole mitte ainult okei, vaid vajalik sinu heaolu ja isikliku kasvu jaoks. Alusta oma prioriteetide ja kohustuste ümberhindamisega. Õpi seadma tervislikke piire ja mõista, et sinu väärtus ei vähene seetõttu, et sead piirid sellele, mida sa teiste heaks teed.
Kui muu on väga raske, siis ennem “jah” sõna ütlemist alusta hoopis läbirääkimistega. Kes tahab sinult midagi ja sa kangesti tahad olla meelejärgi, siis uuri mida on tema valmis selle projekti jaoks ära tegema ennem kui sina selle üle võtad. Nii tekitad sa vähemalt olukorra, kus edaspidi abiküsija teadvustab, et ka tal tuleb panustada ja võtab sellega ka vastutsue.
Järgmises postituses pealkirjaga “Inimestele meelejärgi olemises vajadusest vabanemine: Juhend enese päästmiseks” kirjutan ma, mida teha, et sellest meelejärgi olemise tsüklist välja saada.
Seotud postitused
Keegi ei armasta müügimehi…?
Kes ei tunneks kerget vastumeelsust müügimeeste vastu? See on tavaline, sest liiga sageli kohtume müügimeestega, kes ei kuula, vaid ainult räägivad. Hiljuti sain kõne, mis kestis peaaegu 5 minutit ja oli täis ühepoolset jutustamist. Püüdes midagi öelda, ei leidnud ma...
Ole müügikatalüsaator – mitte lammas
Kõik algas umbes 2000. aasta paiku, kui internet ja tarkvaraarendus hakkasid jõudsalt arenema. Turule tuli palju uusi asju. Iga tarkvaratükk oli justkui päästjaks ja tulemuslikkuse tõstjaks ettevõtete jaoks. See oli tehnoloogilise revolutsiooni aeg. Kõik oli seotud...
Inimestele meelejärgi olemises vajadusest vabanemine: Juhend enese päästmiseks
Nagu eelmises postis rääkisin põhjustest ja kuidas inimestele meeldimine on sügavalt juurdunud harjumus. Selle harjumuse lõksus olemine toob kaasa olulisi isiklikke ja professionaalseid tagajärgi. Siiski, sellest tsüklist vabanemine on mitte ainult võimalik, vaid ka...